• Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • RSS Feed

20 Nisan 2015

TRAFIKTE COCUK GUVENLIGI VE OTO KOLTUGUNUN ONEMI

Hiç yorum yok:
 
 
 
İlk bebeğime hamile kaldığım andan itibaren onu sağlıkla dünyaya getirmek ve tüm olumsuz etkenlere karşı korumak başlıca görevlerim olmakla birlikte henüz karnımdayken bile dış dünyada olabilecek kazalara karşı endişeler yakamı hiç bırakmıyor. Özellikle trafiğin oldukça yoğun olduğu İstanbul'da araç içi emniyetin önemi çok büyük.

Emniyet kemeri her ne kadar 1800'lü yıllarda tasarlanmış olsa da otomobillerde standart bir ekipman olarak kullanılması 1950'li yıllardan sonradır, ülkemizde ise 1986 yılında emniyet kemeri uygulaması başlatılmış olup 1992 yılında yasal olarak takma zorunluluğu getirildi.

Tüm anne ve anne adayları tarafından takip edilen www.anneysen.com ile geçtiğimiz hafta biraraya geldik ve bizi trafik güvenliği konusunda bilinçlendiren BeSafe markasından Kasım Bey ve Emniyet Müdürlüğünden Mehmet Candan ile çok verimli bir toplantı yaptık.

Oto koltuğunun araçlardaki önemiyle birlikte en güvenli oto koltuğunun nasıl olması gerektiğine değinerek genel standartlar, test raporları ve istatistiklerden bahsettiler. Aşağıda verilen bilgiler doğrultusunda oto koltuğu seçimini yapabilir ve hatta uluslararası standartlar çerçevesinde çocuğunuzun bulunduğu gruba göre koltuğunuzu güncelleyebilirsiniz. Oto koltuğunun da bir ömrü olduğunu bilerek hareket edip , malzemesinin ve kemer takımlarının eskidiğini, yanmaz kumaşının yıprandığını unutmayalım ve ucuz diye aldığımız koltukların bebeği sadece yükseltmekten öteye gitmediğini aklımızda bulunduralım.

Uluslararası Standartlara Göre


Emniyet kemeri bulundurulması zorunlu olan araçlarda;
– ağırlıklarına uygun oto güvenlik koltukları kullanılması yasal bir zorunluluktur!
• Uluslararası standartlara göre;
– yaş, boy, kilo ve aracın cinsi gibi birçok
faktöre bağlı olarak 3 grupta
sınıflandırılmaktadır.
1. Grup 0 (0-12 kg, 0-1 yaş)
2. Grup 1 (9-18 kg, 8 ay-4 yaş)
3. Grup 2-3 (15-36 kg, 4-12 yaş)
• Bunun yanında, ara sınıflar da üretmektedir.
– Bunların bir çoğu gerekli güvenlik
standartları ve konforundan uzaktırlar.
• Örneğin;
– 9-36 kg kapsayan koltuklar…
Öncelikle dikkat edilmesi gereken konu
güvenliktir.
• En güvenli oto koltuğu;

– 0-4 yaş arası ISOfix sistemine sahip 
arka yönelimli koltuklar olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Make comment