• Twitter
  • Facebook
  • Google+
  • RSS Feed

1 Aralık 2011

PREALERT : Marni For H&M SPRING 2012

 


Bir aydan daha kısa bir süre önce H&M'in Versace'la yaptığı (yarı başarılı) işbirliği daha tazeyken, İtalyan markası Marni ile bahar ayında yapacağı işbirliği duyurusu moda severlerin gönlünü fethedecek gibi duruyor. Versace beklentilerime her ne kadar karşılık veremediyse, Marni bir o kadar sevindirdi.

Favori kumaş ve baskıların kullanıldığı koleksiyonda, grafik ve etnik desenler hakim, renkler çok canlı. İlk görünüşe bakılırsa rahat siluetler, büyük puantiyler, el yapımı hissi veren kolye gibi aksesuarlar dikkat çekecek. Koleksiyon 8 Mart'ta İstinye Park'ta ...

Video'ya göz atalım !

Less than a month after it s half success with Versace, H&M has announced about new collabration with Italian label Marni at 2012 Spring. It seems fashion lovers will enjoy iy. Even though Versace has made me dissapointed about the collection, I m hopeful for Marni.

Colours are so vivid in this collection that favourite fabrics and prints are used and Graphic and ethnic lines are dominant. At firstsight from sneak peek, the looks with their relaxed silhouettes and the use of the signature Marni polka-dot print and chunky necklaces with a home-made feel are sure to draw huge crowds.

Check the video below !

KOLEKSİYON'DAN SNEAK PEEK
SNEAK PEEK FROM THE COLLECTION